MA5KP58CAE3
DigiKey Part Number
1086-3978-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP58CAE3
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AR
Detailed Description
93.6V Clamp 53A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA5KP58CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53A