MA5KP54AE3
DigiKey Part Number
1086-3972-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP54AE3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO204AR
Detailed Description
87.1V Clamp 57A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA5KP54AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57A