MA5KP51CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
82.4V Clamp 61A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA5KP51CA
DigiKey Part Number
1086-3969-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP51CA
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA5KP51CA Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61A