MA5KP51A
DigiKey Part Number
1086-3967-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO204AR
Detailed Description
82.4V Clamp 61A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA5KP51A Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
51V
Voltage - Breakdown (Min)
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
82.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
61A