MA5KP40A
DigiKey Part Number
1086-3947-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP40A
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO204AR
Detailed Description
64.5V Clamp 78A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA5KP40A Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
40V
Voltage - Breakdown (Min)
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
64.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
78A