MA5KP33CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
53.3V Clamp 94A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA5KP33CA
DigiKey Part Number
1086-3941-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA5KP33CA Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
94A