MA5KP26CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
42.1V Clamp 119A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA5KP26CA
DigiKey Part Number
1086-3929-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP26CA
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA5KP26CA Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
119A