MA5KP26AE3
DigiKey Part Number
1086-3928-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP26AE3
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO204AR
Detailed Description
42.1V Clamp 119A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA5KP26AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
119A