MA5KP110A
DigiKey Part Number
1086-3879-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA5KP110A
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
177V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MA5KP110A Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
110V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
122V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
177V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A