MA15KP60A
DigiKey Part Number
1086-3843-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA15KP60A
Description
TVS DIODE 60VWM 97.3VC DO204AR
Detailed Description
97.3V Clamp 154A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA15KP60A Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
154A