MA15KP54CA | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1086-3837-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MA15KP54CA |
Description | TVS DIODE 54VWM 87.5VC DO204AR |
Manufacturer Standard Lead Time | 47 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 87.5V Clamp 171A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MA15KP54CA Models |
Category | Power - Peak Pulse 15000W (15kW) |
Mfr | Power Line Protection No |
Packaging Bulk | Applications General Purpose |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) |
Type Zener | Grade Military |
Bidirectional Channels 1 | Qualification MIL-PRF-19500 |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 54V | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Breakdown (Min) 60V | Package / Case DO-204AR, Axial |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 87.5V | Supplier Device Package |
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 171A | Base Product Number |