MA1.5KE75CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
103V Clamp 14.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA1.5KE75CAE3
DigiKey Part Number
1086-3718-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE75CAE3
Description
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA1.5KE75CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64.1V
Voltage - Breakdown (Min)
71.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
14.6A