MA1.5KE7.5A
DigiKey Part Number
1086-3711-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE7.5A
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO204AR
Detailed Description
11.3V Clamp 132A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA1.5KE7.5A Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.3V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
132A