MA1.5KE6.8CA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
10.5V Clamp 143A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA1.5KE6.8CA
DigiKey Part Number
1086-3701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE6.8CA
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA1.5KE6.8CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
143A