MA1.5KE39CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
53.9V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA1.5KE39CA
DigiKey Part Number
1086-3677-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE39CA
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9V DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA1.5KE39CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A