MA1.5KE300CA is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
414V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA1.5KE300CA
DigiKey Part Number
1086-3657-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE300CA
Description
TVS DIODE 256VWM 414VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA1.5KE300CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
256V
Voltage - Breakdown (Min)
285V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
414V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A