MA1.5KE16AE3
DigiKey Part Number
1086-3612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE16AE3
Description
TVS DIODE 13.6VWM 22.5V DO204AR
Detailed Description
22.5V Clamp 67A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA1.5KE16AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13.6V
Voltage - Breakdown (Min)
15.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
22.5V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
67A