MA1.5KE160CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
219V Clamp 6.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA1.5KE160CA
DigiKey Part Number
1086-3609-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE160CA
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA1.5KE160CA Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.8A