MA1.5KE12CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
16.7V Clamp 90A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA1.5KE12CAE3
DigiKey Part Number
1086-3590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE12CAE3
Description
TVS DIODE 10.22VWM 16.7V DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA1.5KE12CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.22V
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
90A