MA1.5KE120A
DigiKey Part Number
1086-3583-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE120A
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO204AR
Detailed Description
165V Clamp 9.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
MA1.5KE120A Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.1A