MA1.5KE100CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
137V Clamp 11A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
MA1.5KE100CAE3
DigiKey Part Number
1086-3570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA1.5KE100CAE3
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
47 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MA1.5KE100CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
95V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11A