M5KP75CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
121V Clamp 41A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
M5KP75CA
DigiKey Part Number
1086-3541-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M5KP75CA
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M5KP75CA Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41A