M5KP75A/TR
DigiKey Part Number
150-M5KP75A/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M5KP75A/TR
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
121V Clamp 41.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
41.3A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V