M5KP60CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 4.443
Datasheet
96.8V Clamp 52A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
M5KP60CAE3
DigiKey Part Number
1086-3522-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M5KP60CAE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M5KP60CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
52A