M5KP60A/TR
DigiKey Part Number
150-M5KP60A/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M5KP60A/TR
Description
TVS DIODE 60VWM 97VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
97V Clamp 51.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
97V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.7A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V