M5KP54CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
87.1V Clamp 57A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
M5KP54CA
DigiKey Part Number
1086-3505-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M5KP54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO204AR
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M5KP54CA Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
57A