M5KP48CA
DigiKey Part Number
1086-3493-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M5KP48CA
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
77.4V Clamp 65A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M5KP48CA Models
Category
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
48V
Voltage - Breakdown (Min)
53.3V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77.4V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
65A