M5KP24A/TR
DigiKey Part Number
150-M5KP24A/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M5KP24A/TR
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC P600
Detailed Description
38.9V Clamp 129A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
129A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V