M15KP85CAE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 512
Datasheet
137V Clamp 109A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
M15KP85CAE3
DigiKey Part Number
1086-3398-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M15KP85CAE3
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M15KP85CAE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
109A