M15KP36A
DigiKey Part Number
1086-3343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M15KP36A
Description
TVS DIODE 36VWM 59.7VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59.7V Clamp 251A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
EDA/CAD Models
M15KP36A Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
251A