M15KP240AE3/TR
DigiKey Part Number
150-M15KP240AE3/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M15KP240AE3/TR
Description
TVS DIODE 240VWM 388VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
388V Clamp 39A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
240V
Voltage - Breakdown (Min)
267V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
388V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
39A