M15KP150A
DigiKey Part Number
1086-3283-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M15KP150A
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
243V Clamp 62A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
M15KP150A Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Military
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
150V
Voltage - Breakdown (Min)
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
243V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
62A