M15KP100AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 865
Datasheet
162V Clamp 93A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-204AR
M15KP100AE3
DigiKey Part Number
1086-3268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M15KP100AE3
Description
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AR
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M15KP100AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
100V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
111V
Package / Case
DO-204AR, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
162V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93A