Image for M1.5KE39CA/TR is not available
M1.5KE39CA/TR
DigiKey Part Number
150-M1.5KE39CA/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M1.5KE39CA/TR
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC CASE-1
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.9V Clamp 28A Ipp Tvs Diode Through Hole CASE-1
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Bidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28A