M1.5KE36AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 3.256
Datasheet
49.9V Clamp 30A Ipp Tvs Diode Through Hole CASE-1
M1.5KE36AE3
DigiKey Part Number
1086-3205-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M1.5KE36AE3
Description
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC CASE-1
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M1.5KE36AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A