M1.5KE33AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 451
Datasheet
45.7V Clamp 33A Ipp Tvs Diode Through Hole CASE-1
M1.5KE33AE3
DigiKey Part Number
1086-3197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M1.5KE33AE3
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC CASE-1
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
M1.5KE33AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28.2V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
31.4V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.7V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33A