M1.5KE200AE3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.818
Datasheet
Image for M1.5KE200AE3 is not available
M1.5KE200AE3
DigiKey Part Number
1086-3161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M1.5KE200AE3
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC CASE-1
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole CASE-1
Datasheet
EDA/CAD Models
M1.5KE200AE3 Models
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A