LX8386-33CP
DigiKey Part Number
150-LX8386-33CP-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
LX8386-33CP
Description
IC REG LIN 3.3V 1.5A TO220 PWR
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-220, Power
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
PSRR
83dB (120Hz)
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Through Hole
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Input (Max)
10V
Supplier Device Package
TO-220, Power
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 1.5A