LM2575-3.3BU TR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 889
Texas Instruments
In Stock: 123
Texas Instruments
In Stock: 1.582
In Stock: 715
In Stock: 5.485
In Stock: 385
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 1A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2575-3.3BU TR
DigiKey Part Number
LM2575-3.3BUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575-3.3BU TR
Description
IC REG BUCK 3.3V 1A TO263-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2575-3.3BU TR Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
52kHz
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V