LM2575-12BU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 1.719
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 733
onsemi
In Stock: 790
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
LM2575-12BU
DigiKey Part Number
LM2575-12BU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2575-12BU
Description
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM2575-12BU Models
Category
Voltage - Input (Max)
40V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Bulk
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
52kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Input (Min)
4V