JANTXV1N5660A
DigiKey Part Number
JANTXV1N5660A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTXV1N5660A
Description
TVS DIODE 111VWM 179VC DO13
Detailed Description
179V Clamp 8.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
111V
Voltage - Breakdown (Min)
124V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
179V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.4A