JANTXV1N5558
DigiKey Part Number
1086-15765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTXV1N5558
Description
TVS DIODE 175VWM 265VC DO13
Detailed Description
265V Clamp 5.7A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
175V
Voltage - Breakdown (Min)
191V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
265V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.7A