JANTX1N5662A
DigiKey Part Number
1086-15829-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTX1N5662A
Description
TVS DIODE 136VWM 219VC DO13
Detailed Description
219V Clamp 6.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
136V
Voltage - Breakdown (Min)
152V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
219V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.8A