JANTX1N5641A is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
30.6V Clamp 49A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
JANTX1N5641A
DigiKey Part Number
1086-15420-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTX1N5641A
Description
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO13
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500/500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18.8V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
20.9V
Package / Case
DO-202AA, DO-13, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30.6V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
49A