JANTX1N5420
DigiKey Part Number
1086-2456-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANTX1N5420
Description
DIODE STANDARD 600V 3A B AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 3A Through Hole B, Axial
Category
Reverse Recovery Time (trr)
400 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 600 V
Packaging
Bulk
Grade
Military
Part Status
Active
Qualification
MIL-PRF-19500/411
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
B, Axial
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)