JANS1N5418US/TR is available for purchase but is not normally stocked.
Microchip Technology
In Stock: 102
Datasheet
In Stock: 70
In Stock: 0
Diode 400 V 3A Surface Mount B, SQ-MELF
JANS1N5418US/TR
DigiKey Part Number
150-JANS1N5418US/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANS1N5418US/TR
Description
DIODE STANDARD 400V 3A B SQMELF
Detailed Description
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
400 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
3A
Supplier Device Package
B, SQ-MELF
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 9 A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)