JANS1N4626DUR-1/TR
DigiKey Part Number
150-JANS1N4626DUR-1/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANS1N4626DUR-1/TR
Description
DIODE ZENER 5.6V 500MW DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
42 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 5.6 V 500 mW ±1% Surface Mount DO-213AA
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Military
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
MIL-PRF-19500/435
Tolerance
±1%
Mounting Type
Surface Mount
Power - Max
500 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
1.4 Ohms