JANS1N4483D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Zener Diode 56 V 1.5 W ±1% Through Hole DO-41
JANS1N4483D
DigiKey Part Number
JANS1N4483D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANS1N4483D
Description
DIODE ZENER 56V 1.5W DO41
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 nA @ 44.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 1 A
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Military
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Qualification
MIL-PRF-19500/406
Tolerance
±1%
Power - Max
1.5 W
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms