JANPTX1N5631AUG/TR
DigiKey Part Number
150-JANPTX1N5631AUG/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JANPTX1N5631AUG/TR
Description
UNI-DIRECTIONAL TVS _ SMCG (DO-2
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.1V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCG)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.02V (Max)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
7.79V
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.1V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
124A