JAN2N5237S
DigiKey Part Number
1086-21035-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JAN2N5237S
Description
TRANS NPN 120V 10A TO39
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 120 V 10 A 1 W Through Hole TO-39 (TO-205AD)
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
40 @ 5A, 5V
Mfr
Power - Max
1 W
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Military
Transistor Type
Qualification
MIL-PRF-19500/394
Current - Collector (Ic) (Max)
10 A
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
120 V
Package / Case
TO-205AD, TO-39-3 Metal Can
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
2.5V @ 1A, 10A